Pneumatiky sú súčasťou každého jedného vozidla, ktoré sa chce pohybovať po ceste. Bez nich by sa auto nikam nepohlo, preto sú veľmi dôležité. Keďže ide o súčasť vozidla, ktorú nemeníme každý rok, mali by sme im venovať pozornosť nielen pri kúpe, ale aj starostlivosti. Životnosť pneumatík totiž vieme predĺžiť sami aj o niekoľko sezón, no dodržiavať by sme mali základné zásady. V praxi platí, že dĺžka jej použiteľnosti závisí od technického stavu vozidla, skladovania, štýlu jazdy, kvality, ale aj vzdialenosti, ktorú vodič s autom prejde. Vo všeobecnosti platí, že najkvalitnejšie výrobky dokážu v životnosti poraziť tie najlacnejšie pneumatiky až o niekoľko sezón, preto by ste sa mali správne rozhodovať už pri výbere daného výrobku.
Čo dokáže životnosť predlžiť alebo skrátiť?
Životnosť dokáže predĺžiť alebo skrátiť najmä nevhodné skladovanie, na ktoré ľudia často nemyslia. Najlepším spôsobom, ako dokážete pneumatiky udržať v dobrej kondícii je umiestniť ich na suché a chladné miesto, kde na ne nebude svietiť slnko. Záleží tiež na ich pozícii, pretože ak sú s ráfikom, mali by ste ich naukladať na seba. Keď ich uskladníte bez nich, nechajte ich pokojne stáť. Nezabúdajte však na to, že mimo sezóny by ste ich mali sem tam otočiť. Dôležitým faktorom životnosti je aj kvalita výrobku, pričom ide o konštrukciu, ale aj použitý materiál. Tie najkvalitnejšie gumy majú nízke trenie medzi dezénom a vozovkou a preto sa opotrebujú menej. Medzi tie, ktoré vydržia najdlhšie sa zaradujú pneumatiky Continental alebo Michelin.
Na to, koľko vám gumy vydržia vplýva aj ľudský faktor a teda spôsob jazdy vodiča. Najviac ich zničíte, ak máte radi driftovanie, jazdu po neupravených cestách a často meníte plyn za brzdu. Pokojný mestský vodič ich tak udrží v kondícii omnoho dlhšie, ako cestný pirát. Hoci je životnosť pneumatík vo všeobecnosti 10 rokov od ich dátumu výroby, týmto údajom by ste sa nemali riadiť. Ich prevádzková životnosť je maximálne 6 rokov alebo menej. Stav gumy by ste mali sledovať vždy pred novou sezónou, kedy ich plánujete vymeniť za iné. Zamerať by ste sa pri obhliadke mali na rôzne mechanické poškodenia, praskliny, hĺbku dezénu a podobne. Nie každá pneumatika bude rovnako zničená, no každá z nich musí byť bezpečná. Ak si chcete preveriť rok výroby tých vašich, nájdete ho umiestnený pod DOT kódom, ktorý sa nachádza na každej jednej pneumatike. Vďaka nemu viete odhadnúť, kedy je najvyšší čas pneumatiku vymeniť a na auto ju už nemontovať. Podľa týchto pokynov by sa vám nemalo stať, že by ste na aute mali nevyhovujúce zimné alebo letné pneumatiky, ktoré vám môžu spôsobiť nielen škodu na majetku, ale najmä na zdraví.