Zmeny v hypotékach od 1.1. 2018

Zmeny v hypotékach od 1.1. 2018

- in domácnosť a bývanie
2639
Komentáre vypnuté na Zmeny v hypotékach od 1.1. 2018

S príchodom nového roka sa menia aj podmienky v oblasti hypotekárnych úverov. Ak rozmýšľate o kúpe domu, bytu, chaty či zvažujete úver na pozemok, venujte pozornosť nasledujúcemu článku, v ktorom vám prinášame najnovšie zmeny podmienok spojené s poskytovaním hypoték.

Hypotéka pre mladých

Mladým sa oplatí vziať si hypotekárny úver ešte do konca roka 2017, nakoľko budúci rok sa bude niesť v znamení zmien podmienok a tie budú menej priaznivé ako v súčasnom roku. V súčasnosti štát spolu s bankami zvýhodňuje hypotéky pre mladých tak, že ich dotuje vo výške 3 %. Štát prispieva dve a banky jedno percento. Ak však Národná rada SR schváli návrh na zmenu dotovaných hypoték pre mladých, od nového roka si budú môcť mladí zarátať najviac polovicu zaplatených úrokov z hypotéky ako daňový bonus, ktorý si uplatnia pri daňovom priznaní. Najviac to však môže byť 400 eur ročne.
Po novom sa tak celý proces administratívy prenesie na klienta, ktorý si bude musieť počítať zvýhodnenie, pričom úsporu dostane až po roku.

Prísnejšie posudzovanie príjmu

V roku 2018 si už banky preveria, či je uvádzaný príjem aktuálny a tiež pravidelný. Pričom doba zdokladovania príjmu sa medzi rôznymi bankami líši. Zamestnanci od začiatku marca preukazujú príjem zväčša za posledných šesť mesiacov. Ak je žiadateľ o hypotéku zamestnaný iba 3 mesiace, môže sa stať, že banka 3-mesačný príjem vydelí číslicou 6.
Taktiež platí, že v niektorých bankách sa predĺžila minimálna akceptovateľná doba v zamestnaní na 6 mesiacov.

Navýšenie povinnej rezervy
Ďalšiu zmenu predstavuje zvýšenie povinnej rezervy pre klientov, ktorá im musí ostať po zaplatení všetkých výdavkov. Od nového roka sa zvyšuje na 15 % a od júla budúceho roka až na 20 %. Existuje aj predpoklad nárastu úrokových sadzieb.

Rôzne banky, rôzne podmienky
Pri rozhodovaní o hypotekárnych úveroch treba zhodnotiť všetky možné faktory a, samozrejme, vybrať si ten, ktorý je pre vás najvhodnejší. Ak sa vám zdá svet hypoték a úverov na bývanie príliš komplikovaný, odporúčam využiť porovnanie hypoték. Ide o veľmi jednoduchý systém, ktorý na základe vami zadaných údajov vyhodnotí a ponúkne ponuku šitú na mieru.
Ak preferujete osobný kontakt, odpoveďou pre vás je hypotekárny špecialista, ktorého úlohou je vysvetlenie danej problematiky ako aj zaistenie najvýhodnejšej ponuky.

 

About the author

You may also like

Bezplatná registrácia firmy a vytvorenie firemného profilu na sieti

V dnešnom digitálnom svete je pre úspešnosť podnikania